Rozmnožování

 

Reprodukce morčat

Počátek pohlavní dospělosti: 60-70 dní
 
Říje se opakuje za dobu: 16 (15-17) dní
 
Trvání říje: 10 hodin
 
Gravidita (březost): 68 (62-72 dní)
 
Doba ovulace: několik hodin od začátku říje.
 
Minimální váha při odstavu mláďat: 250g
 
Minimální věk při odstavu mláďat: 4 týdny (u samečků někdy  o pár dní dříve)
 
 

První připuštění

Samička by se měla připustit do období 9 - 12 měsíců. Poté jí plně zužuje, pánev a porody jsou proto obtížnější. Ideální je připuštění okolo 7 měsíce při min. váze 700 g. Vyplatí se s připuštěním počkat, pokud samičku připustíte moc brzy, tak zaprvé jí způsobíte značné komplikace, kdy není konstitučně vyzrálá, může odmítnout péči o novorozená miminka, jsou obtížnější porody a většinou se zpomalí až zastaví její růst a vývoj. Také počet miminek je převážně menší, než když počkáte, až tělesně dospěje.  
 
 
 

Porod

SAMCE ODDĚLÍME JIŽ NĚJAKOU DOBOU U PŘED PORODEM, KRÁTCE PO PORODU MAJÍ SAMICE ZNOVU ŘÍJI A DOŠLO BY OPĚT K ZAPUŠTĚNÍ, COŽ BY PRO SAMIČKU MOHLO MÍT FATÁLNÍ NÁSLEDKY. 
PŘÍZNAKY BLÍŽÍCÍHO SE PORODU JSOU POZOROVATELNÉ ZNAČNOU NERVOZITOU, NEUSTÁLE SE OTÁČÍ HLAVOU NA BŘICHO, VYHLEDÁVÁ SI VĚTŠINOU MÍSTO V ROHU. MÁ POVOLENÉ PÁNEVNÍ VAZY, TAKŽE BŘICHO MÁ SPÍŠE K ZEMI, JSOU ZNATELNĚ ZVĚTŠENÉ MLÉČNÉ ŽLÁZY, VIDITELNÉ JSOU TAKÉ KONTRAKCE. 

 

Co dělat v případě odmítnutí mláděte?

- bohužel i tyto situace se stávají
 
- pokud samička odmítne mláďata - zaměřme se proč to tak je - s největší pravděpodobností to byl komplikovaný porod, uvnitř je ještě např. mrtvé mládě, které nemůže vytlačit, má poporodní komplikace, nebo je prvorodička a je tak ze všeho vystrašená, že jsou jí miminka úplně jedno.
 
Pokud porod proběhl v pořádku a odmítla mláďata, zkuste dát matku s mláďaty do menšího boxu, kde si jich opravdu musí všimnout. Pokud je začne čistit a olizovat, je tak z 50 % vyhráno, pokud je začne kojit, pak už by mělo být vše v pořádku. Pokud ani toto nepomůže - zkusíme mláďata přiložit k jiné kojící samici, pokud máme, nebo někdo z okolí. Pokud ani toto nevyjde, nezbývá nic jiného než umělá výživa. 
 
K tomu slouží vyráběná sušená mléka pro koťata - např. Beaphar, Gimpet, RC, které jsou dostupné v Pet shopech. Rovnou si musíte dokoupit kojící sadu, nebo alespoň malou stříkačku (bez jehly) s odměrkou, protože potřebujete přesné dávkování dle návodu na konkrétním mléku. Poté se krmí morčátka po 2 hodinách - je to opravdu náročné a nikdy nemáte zaručené, že to zvládnou.  Musíte dávat pozor, aby morčátkům obsah stříkačky šel do žaludku a ne do plic. Vždy čtěte pozorně návody. Těmto morčátkům musíte vždy po krmení namasírovat tělíčko a bříško (dělá to samice) a musí být po celou dobu umělého odchovu v teple. 
 
Další varianta je kaše Borisovka
Další variantou je kozí mléko, které je morčecímu složkami podobné.
Pokud máte jinou samici před porodem a budete mít štěstí, že vám porodí v období vašeho umělého odchovu, vždy spíše dejte miminka k této samici mezi její vrh, je tam větší šance na přežití. 
 
 

Určování pohlaví

- určení pohlaví u morčátek je naprosto jednoduché, poznáte jej snadno i u novorozených miminek
samička - má typické "V" 
sameček - jakoby kolečko s menším kolečkem uvnitř (laicky), u samečků jsou později znatelná varlata - má typické "Y"
 

Spojení 

chlupaté morče x skinny = všichni chlupatí (nositelé skinny genu = genový skinny)
 
genový skinny (chlupaté morče se skinny genem) x skinny = většinou 50% chlupatí (genový skinny) a 50% skinny
 
skinny x skinny = 100% skinny
 
genový skinny  x genový skinny = různě, ale většinou převaha chlupatých